Egyszerűen passzívház
Hogy a családanyák is tudják, miért jó egy passzívház
– Péter! Már jó ideje foglalkozol passzívházak építésével. Miért pont a passzívházak felé vetted az irányt?
– Miért döntöttél úgy, hogy az ismereteidet szakkönyv formájában szeretnéd továbbadni, és miért pont a háziasszonyok képezik a célcsoportodat?
Sok kérdést kaptam, és ezek jellemzően egy irányba mutattak. Egy idő után elkezdtem blogcikkeket írni, és jó volt a visszajelzés. A családanyák úgy jöttek képbe, hogy ők kezdik a fészekrakást tervezni a családnak, és az elfoglalt apákat orientálják. Nekik a lényeg kell, nem a képletek és a fizika. Ezt is visszaigazolták!
– Mit gondolsz, miért jobb választás a passzívház, mint a hagyományos?
Mostanra talán nincs is értelme választani! Egyes drága anyagok elérhetővé váltak, akár a 3 rétegű ablak, de ugyanígy a szellőzőgép is. Ezeket egyébként megveszik az emberek, ugyanígy vastagabbak a hőszigetelések is. Ezt csak kicsit rendszerbe kell tenni, és készen is van a passzívház.
– Mennyivel gazdaságosabbak a passzívházak, mint hagyományos társaik?
Akár nagyságrendekkel, mert a jobb hőkomfort miatt kevesebb fűtőanyaggal akár alacsonyabb belső hőmérséklet mellett is biztosított a komfort. Ez annyit jelent, hogy nemcsak a levegő, hanem a falak, a padló és a mennyezet is állandóan tudja tartani a hőmérsékletét, ezáltal nem sugároz hideget a lakókra.
– Drágább egy passzívház felépítése, mint egy kevésbé modern épületé?
Ha valaki kipróbál egy passzívházat, inkább azt fogja mondani, nem éri meg az esetleges kis pénzt elspórolni, mert annyival jobb egy passzívház. Korábban ez kb. 8% lett volna, de 2021-ben kötelezően megújuló energiát is kell biztosítani minden egyes épülethez, így ez a különbség is eltűnik. Azaz próbálunk egy olcsóbb házat építeni, de végül többe fog kerülni. Persze ehhez a gondos tervezés elengedhetetlen!
– Mennyi idővel kell számolni az esetleges plusz költségek megtérülésére?
Eddig az építtetőink közül mindenki azt mondta, hogy az első télen megérte nekik. Az, hogy Mikuláskor befűti a nap a házat, és nem érzik szükségét a plusz fűtésnek, ez önmagában érték. De, mint mondtam, mostanra eltűnt a kölönbség a hagyományos építésmód és a passzívházépítés költsége között. Különösen, hogy azonos méretű napelemtelep hagyományos esetben csak 25% megújuló energiát biztosít, addig van passzívházunk, ahol az autóba 15 ezer kilométerre elegendő áramot termel a napelemrendszer úgy, hogy minden árammal megy. Ne feledjem, a szolgáltató a szaldós elszámolásban még 140 ezer forintot vissza is utal. Mindezt egy átlagos napelemteleppel.
– Mit gondolsz, ha a háziasszonyok elolvassák a könyvedet, meg fogják győzni férjeiket, hogy passzívházat építsenek?
A tapasztalatom az, hogy eddig sem nagyon kellett győzködniük, enyhe utalásokkal elérték az anyák, amit szerettek volna. Néhány férj kétségbe vonta a sok hőszigetelés értelmét. Nem szoktam mást kérdezni, hogy előfordult-e, hogy hideg a feleség lába? A válasz jellemzően az, hogy igen, és innentől már nincs sok kérdés. A könyv abban segít, hogy megkapják a válaszokat, miért nem fog sem a nagymama, de még a csúszó-mászó kisded sem fázni, a fagyos lábáról nem is beszélve!
– Csodálatos illusztrációk teszik színesebbé a könyvet. Ki készítette őket és honnan jöttek az ötletek, hogy ilyen képeket rakj a könyvbe?
